dziecko24.pl - porady pediatryczne online

Logowanie: Rejestracja

Jesteś tutaj: Strona główna > Artykuły

Partnerzy Strategiczni

  • Polfa Warszawa
Konkursy

Galeria zdjęć konkursowych

mirek_ewa

» Zobacz inne zdjęcia

Kategoria: Rozwój dziecka

Masaż niemowląt krok po kroku

Masaż niemowląt krok po kroku
Aby twoje maleństwo prawidłowo się rozwijało, potrzebuje nie tylko zdrowego pokarmu i spokojnego snu. Także twój dotyk jest dla niego niesłychanie ważny.
Masaż jest niezwykłą formą kontaktu z dzieckiem! Jesteście wtedy tak blisko siebie! Spróbuj wprowadzić do waszego planu dnia kilkunastominutowy masaż – twój maluszek będzie zachwycony!

Możesz go zacząć od dowolnej części ciała dziecka. Jednak gdy już zaobserwujesz, które ćwiczenia sprawiają mu najwięcej radości, staraj się wykonywać je w takiej samej kolejności. To pozwoli zorientować się niemowlęciu np. kiedy masaż dobiega końca. Wielu rodziców boi się, że zbyt mocno masuje maluszka i w konsekwencji tylko delikatnie głaszczą jego skórę. Twój dotyk nie może oczywiście sprawiać dziecku bólu, ale powinien być zdecydowany. Pamiętaj też, żeby przedtem nasmarować swoje dłonie oliwką, co zapobiegnie powstaniu otarć naskórka.

Rączki

- doskonale wiesz, jak ważne są dla maluszka. Ile frustracji przeżywa dziecko, zanim nauczy się nimi sprawnie operować! Jak wiele razy ulubiona zabawka wypadała z dłoni! Jak bardzo przydają się silne rączki, gdy maluszek uczy się chodzić! Każdego dnia twój smyk setki razy wykorzystuje mięśnie rąk, aby odkrywać świat. Pomóż mu je ćwiczyć za pomocą prostych technik masażu. Wykonując te ćwiczenia, zajmuj się kolejno najpierw jedną, a dopiero potem drugą rączką niemowlęcia.

Technika 1: masaż indyjski


Uchwyć obiema rękami bark dziecka i lekko naciskając na skórę przesuwaj swoje dłonie w stronę nadgarstka dziecka. Nie ugniataj rączki niemowlęcia, ale po prostu przesuń swoje ręce po jego skórze, tak jak podczas głaskania, tylko zdecydowanie i mocniej. Powtórz ten ruch kilka razy.

Technika 2: masaż szwedzki

Wykonuje się ruch odwrotny, niż w masażu indyjskim. Złap rękę dziecka w nadgarstku i przesuwaj swoje dłonie do barku niemowlęcia. Powtórz kilka razy.

Technika 3: masaż skrętny


Uchwyć rączkę maluszka przy barku i wykonuj ruch jak przy wyżymaniu prania, przesuwając stopniowo dłonie w kierunku nadgarstka dziecka. Powtórz kilka razy, zaczynając zawsze od barku.

Możesz wykonywać masaż wszystkimi tymi technikami albo wybrać tylko tę, która najbardziej spodoba się twojemu smykowi.

Masaż dłoni

Na początku rozcieraj kciukami wewnętrzną stronę dłoni maluszka, potem delikatnie rozprostowuj mu paluszki: jeden po drugim, przesuwając po każdym swoimi palcami, tak jakbyś zdejmowała za ciasne pierścionki. Masaż paluszków wykonuj zawsze od nasady w stronę paznokci.

Nóżki

Gdy mięśnie nóżek będą silne, maleństwu łatwiej będzie opanować trudną sztukę chodzenia. Warto więc „budzić” te mięśnie już od pierwszych miesięcy życia. Także maleńkie stópki będą świetnie się kształtować (zmniejszy się ryzyko wystąpienia w przyszłości płaskostopia) i lepiej przygotują się do dźwigania ciała niemowlęcia, jeśli będziesz je często pobudzać dotykiem.  Jak to zrobić?

Przy masażu nóg stosuje się te same techniki, co przy masażu rączek i obowiązuje ta sama zasada – najpierw masuj jedną nóżkę, dopiero potem drugą. Tak samo, jak przy masażu indyjskim, szwedzkim czy skrętnym, złap nóżkę oburącz i powoli, ale stanowczo przesuwaj po niej swoje dłonie. Stópki również masuj tak jak dłonie. Najpierw rozcieraj kciukami podeszwy stóp, potem rozprostowuj każdy paluszek.

Masaż nóżek dobrze jest zakończyć rozluźnieniem mięśni – złap udo niemowlęcia w obie dłonie i potrząsaj nim delikatnie, tak, by trzęsło się jak galaretka. To samo zrób z łydką dziecka.

Brzuszek

Masaż brzuszka łagodzi objawy kolki, pomaga w uwalnianiu się gazów, reguluje pracę jelit. Jeśli twojemu maleństwu często dokucza ból brzucha, te ćwiczenia powinny mu pomóc.

- Na początku ugniataj brzuch niemowlęcia okrężnymi ruchami, tak jakbyś chciała przepchnąć ciałko dziecka na bok. Połóż dłoń po prawej stronie brzuszka i przesuń ją ruchem nieco do góry, nad pępkiem. Gdy dojdziesz do lewego boczku, zatocz łagodny łuk i poprowadź dłoń pod pępkiem, znów do prawego boku. W tym czasie, gdy twoja jedna ręka wraca do lewego boku,  druga dłoń powinna już „przepychać się” do prawego boku.

- Następnie „przemaszeruj” w poprzek brzuszka smyka swoimi palcami, w każdym ruchu przesuwając opuszki palców tylko o maleńkie odległości – jakbyś chciała wyczuć palcami, co kryje się pod powierzchnią skóry twojego dziecka.

- Na koniec unieś nóżki malca i zgięte dociśnij nieco do brzuszka – to ćwiczenie pomaga zwłaszcza w uwalnianiu nagromadzonych w jelitach gazów.

Ćwiczenia możesz zakończyć masażem pleców i pośladków. Przesuwaj całe dłonie od karku do pupy dziecka. Pamiętaj, żeby nie odrywać dłoni od ciała maluszka – zanim zabierzesz jedną dłoń z pupy, połóż drugą przy karku smyka. Podczas masażu plecków dziecko cię nie widzi, dlatego tak ważne jest, aby twój kontakt z ciałkiem niemowlęcia był nieprzerywany – to zapewni maluchowi komfort.

Autor: Redakcja dziecko24.pl

Zobacz podobne materiały:

Zwroty grzecznościowe...

Dla każdego rodzica powodem do dumy jest grzeczne zachowanie jego dziecka. Gdy maluch jest nie tylko posłuszny, ale i często używa „trzech magicznych słów”, rzeczywiście są to powody do radości. Problem w tym, że nauka zwrotów...

zobacz »

Na basen z niemowlęciem cz. I

Pomysł udania się z nawet dwumiesięcznym maluszkiem na basen, choć popularny, budzi też sporo kontrowersji. Tymczasem jak dowiedli już specjaliści, jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, naukę nowych umiejętności oraz...

zobacz »

Jak zdrowo odżywiać się w czasie ciąży cz.II

W pierwszej części naszego artykułu pisaliśmy na temat składników niezbędnych w diecie przyszłej mamy. Oczywiście nie każda z ciężarnych musi posiadać wiedzę na temat zawartości poszczególnych składników w pożywieniu. Dlatego...

zobacz »

Gdy dziecko będzie miało... dziecko cz. II

Stało się – nasze nastoletnie dziecko będzie wkrótce ojcem lub matką. Po uporaniu się z pierwszym szokiem i towarzyszącymi mu emocjami trzeba wziąć się w garść. Z pewnością pomogą w tym nasze wskazówki – zapraszamy do lektury...

zobacz »

Zobacz podobne pytania:

Witam. Czy przy anginie występuje także kaszel? Pozdrawiam.

zobacz »

Dzień dobry. Piszę z zapytaniem, ile 2-letnie dziecko powinno pić mleka? Synek pije rano szklankę, wieczorkiem kakao też szklankę, zdarza się, że po południu woła mleczko, czy to nie za dużo? Proszę o radę. Dziękuję.

zobacz »

Tagi: