dziecko24.pl - porady pediatryczne online

Logowanie: Rejestracja

Jesteś tutaj: Strona główna > Artykuły

Partnerzy Strategiczni

  • Polfa Warszawa
Konkursy

Galeria zdjęć konkursowych

AGURA

» Zobacz inne zdjęcia

Kategoria: Rozwój dziecka

Ząbkowanie

Ząbkowanie
Nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego pierwsze zęby nazywamy mlecznymi. Być może powodem jest ich śnieżnobiały kolor, a może fakt, że kiedy „wychodzą”, dziecko odżywia się głównie mlekiem. Niemniej, jedno jest pewne – wyżynanie się zębów mlecznych to najczęściej trudny okres w życiu dziecka. Choć moment ujrzenia pierwszego ząbka jest wzruszający dla rodziców, przed jego nastąpieniem maluch może marudzić, płakać, źle spać – wszystko z powodu bólu i swędzenia. Doradzamy, jak ukoić przykre objawy ząbkowania.

CZAS NA PIERWSZE ZĄBKI!

Zwykle pierwsze ząbki pojawiają się, kiedy niemowlę kończy szósty bądź siódmy miesiąc życia. Należy jednak podkreślić, że nie są to sztywne normy – u niektórych dzieci pierwsza biała kreseczka na dziąśle pojawia się dopiero po pierwszym roku życia, inne doświadczają ząbkowania już jako ośmiotygodniowe szkraby. Co więcej, medycyna zna przypadki, w których dziecko przychodzi na świat już… z ząbkiem! Oczywiście są to wyjątki, niemniej istotny jest fakt, że nie należy niepokoić się zarówno bardzo wczesnym, jak i późnym ząbkowaniem. Gdy jednak mimo to martwi nas przedłużająca się „golizna” dziąseł u dziecka, warto podpytać swoich rodziców, kiedy sami dostrzegli u nas pierwszą, białą perełkę – często okres ząbkowania jest podobny u rodziców i ich dzieci.

Pierwsze zęby mleczne to najczęściej dolne jedynki, choć tak jak wyżej – nie jest to wyznacznikiem „prawidłowego” ząbkowania. Może zdarzyć się, że w  buzi malucha najpierw pojawiają się dwójki lub górne jedynki – najważniejsze jest to, że ostatecznie wszystkie ząbki pojawią się najpóźniej do trzeciego roku życia. Taki komplet to dwadzieścia białych perełek, które zaczną wypadać po ukończeniu przez malucha pięciu lat.

CZY TO JUŻ?

O tym, że nasz maluszek niedługo pochwali się nowym „nabytkiem”, może świadczyć szereg objawów. Najbardziej widoczne to obfite ślinienie się oraz rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąseł. Na tych ostatnich, na kilka dni przed pojawieniem się ząbka mogą powstać nawet małe ranki – to naturalny, choć niestety bolesny objaw ząbkowania. Zwykle rodzice zauważają, że dziecko znacznie częściej, niż zwykle wkłada do buzi przeróżne przedmioty, czasem wręcz trze nimi po dziąsłach. Innym objawem jest brak apetytu, luźniejsze stolce, gorączka czy wielkie rozdrażnienie. Łącząc wszystkie te dolegliwości, łatwo zrozumieć ostatni z objawów pojawiających się ząbków – mowa oczywiście o nocach pełnych marudzenia i płaczu.

WIELKA POMOC DLA MAŁEGO CZŁOWIEKA

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Oto nasze propozycje:

Jeśli maleństwo gorączkuje, nie wahaj się podać odpowiedniego leku w czopku lub syropie. Jest to całkowicie uzasadnione, paracetamol lub ibuprofen nie tylko bowiem obniżą zbyt wysoką temperaturę, ale także zmniejszą ból dziąseł.

Wyżynaniu się ząbków nierzadko towarzyszy silne swędzenie. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów ułatwiających przyniesienie dziecku ulgi. Szczególnie warte polecenia są silikonowe nakładki na palec, którymi to rodzic masuje obolałe dziąsełka malucha.

Dziecko rozpoczynające przygodę z ząbkami może marudzić nie tylko z powodu bólu, ale też dlatego, że jest głodne. Gryzienie twardszych produktów sprawia mu ból, więc mimo głodu odmawia jedzenia. Łatwo temu zaradzić, wracając na parę dni do papek i przecierów.

Gdy ślina jest stale obecna na brodzie smyka, jak to dzieje się podczas wyżynania się ząbków, łatwo o podrażnienie skóry. By temu zapobiec, warto kilka razy dziennie smarować delikatne miejsca.

My, dorośli, wiemy, jak świetnie na złagodzenie bólu działa zimny okład. Warto tę wiedzę wykorzystać i podać malcowi mocno schłodzony (lecz nie zamrożony!) gryzak. Te dostępne w aptece lub drogerii wypełnione są specjalnym, niegroźnym w razie przegryzienia płynem i długo trzymają niską temperaturę.

Nie każde dziecko odczuwa ząbkowanie w przykry sposób. Niektóre z dzieci wydają się go wcale… nie zauważać. Wtedy zwykle bez bólu i płaczu nagle pojawia się malutka, biała kreska na dziąśle – pierwszy ząbek. Gdy jednak dolegliwości się pojawiają, należy upewnić się, że przyczyną jest ząbkowanie. W tym celu warto skontaktować się z lekarzem, który obejrzy dziecko i wykluczy inne przyczyny bólu i gorączki.


Autor: Redakcja dziecko24.pl


Zobacz podobne materiały:

Kochanie, będziesz miał siostrzyczkę!

Kiedy w domu ma się pojawić nowy członek rodziny, jest to zapowiedź prawdziwej rewolucji. Jeżeli jesteśmy już rodzicami kilkulatka – z jednej strony wiemy, czego się spodziewać, z drugiej – powstaje problem przygotowania starszaka na...

zobacz »

Moje dziecko się jąka cz.II

Część druga - jąkanie wczesnodziecięce. Wyróżniamy dwa rodzaje jąkania się u dzieci – charakterystykę pierwszego z nich, będącego zwykłym etapem rozwoju, opisaliśmy w pierwszej części artykułu. Niestety, nie każdy brak...

zobacz »

Wady wzroku u dziecka

Twoje dziecko wskazuje swoim zachowaniem na problemy ze wzrokiem? A może profilaktycznie chcesz skontrolować ten niezwykle ważny zmysł? Przed udaniem się do okulisty dowiedz się, o jakich zaburzeniach wzroku może powiedzieć ci lekarz i...

zobacz »

Adopcja - formalności

Podjęcie decyzji o adopcji wymaga dojrzałości, świadomości wystąpienia problemów oraz wspólnej decyzji. Wszystko to jest nie lada wyzwaniem dla przyszłych rodziców. W dodatku, kiedy już przejdą przez masę wątpliwości i w końcu...

zobacz »

Zobacz podobne pytania:

Witam. Czy przy anginie występuje także kaszel? Pozdrawiam.

zobacz »

Dzień dobry. Piszę z zapytaniem, ile 2-letnie dziecko powinno pić mleka? Synek pije rano szklankę, wieczorkiem kakao też szklankę, zdarza się, że po południu woła mleczko, czy to nie za dużo? Proszę o radę. Dziękuję.

zobacz »

Tagi: