dziecko24.pl - porady pediatryczne online

Logowanie: Rejestracja

Jesteś tutaj: Strona główna > Artykuły

Partnerzy Strategiczni

  • Polfa Warszawa
Konkursy

Galeria zdjęć konkursowych

angus79

» Zobacz inne zdjęcia

Kategoria: Rozwój dziecka

Dziecięca masturbacja

Dziecięca masturbacja
Dzieci bardzo wcześnie odkrywają swoje narządy płciowe, niedługo później zauważają, że ich dotykanie jest przyjemne. Jednak to, co określa się mianem dziecięcej masturbacji, nie ma nic wspólnego w właściwą dorosłym aktywnością seksualną. Jeśli zauważysz, że twój maluszek często dotyka swoich sfer intymnych – nie wpadaj w panikę. Dziecko po prostu poznaje swoje ciało.

„Problem” pojawia się zazwyczaj około drugiego roku życia, choć już wcześniej zdarzały się pewnie często momenty, które wprawiały rodzinę w zakłopotanie. Kilkumiesięczni chłopcy podczas kąpieli lub przy zmianie pieluszki często dotykają lub nawet ciągną swoje genitalia. Ale takie zachowanie u niemowląt nie wywołuje jeszcze konsternacji otoczenia. Natomiast gdy dwuletni brzdąc biega po mieszkaniu (albo co gorsza – po sali w żłobku) z rączką schowaną w majteczkach… Rodzice czują się zakłopotani, znajomi nie wiedzą, jak zareagować. Tymczasem tego typu zachowania są zupełnie normalne u dzieci! To dopiero kultura dorosłych, czyli normy społeczne (które nie dotyczą przecież tak małych dzieci) kwalifikują takie czy inne czynności jako wstydliwe lub intymne.

Odkrywanie siebie


To całkowicie naturalne, że dzieci są ciekawe swojego ciała. Większą jego cześć już zdążyły poznać, ale genitalia do tej pory były najczęściej ściśle przesłonięte pieluszką. Gdy dwulatek uczy się korzystać z nocnika, przestaje chodzić w pieluchach. Może więc nareszcie zająć się poznawaniem tych ostatnich zakątków własnego ciała. Dotykanie, szczypanie czy pocieranie miejsc intymnych jest taką samą formą uczenia się siebie, jak wkładanie stópek do buzi w wieku niemowlęcym! Dziecko nie rozumie, że genitalia są objęte kulturowym tabu – bo skąd miałoby o tym wiedzieć? „Testowanie” ich nie jest ani zwyrodnieniem, ani przedwczesnym zainteresowaniem seksem.

Wiele zależy od twojej reakcji


Nadmierne zainteresowanie genitaliami mija, tak samo jak np. ślinienie się przy ząbkowaniu. Ale od tego, jak w takich sytuacjach będą reagować rodzice maluszka, zależy jego rozwój emocjonalny i seksualny. Nigdy nie krzycz na dziecko, gdy zauważysz, że dotyka swoich miejsc intymnych. Nie karz go, nie obrażaj. Jeśli zareagujesz przesadnie, twoja pociecha może poczuć się winna, odrzucona. A przecież w jej mniemaniu nie robi nic złego! Dla porównania – jak ty się poczujesz, jeśli dostaniesz naganę od szefa, że drapiesz się po łokciu? Zdezorientowana? Niepewna, co takiego zrobiłaś? Dla dziecka dotykanie penisa czy warg sromowych jest tak samo naturalne, jak szczypanie czy klepanie innych części ciała! Pamiętaj o tym zawsze i nie obwiniaj swojego szkraba o jakieś zachowania dewiacyjne. Jeśli zauważysz, że dziecko dotyka miejsca intymne, spróbuj odwrócić jego uwagę – pobawcie się w coś razem, pokaż mu jakąś zabawkę, ułóżcie puzzle, porysujcie.

Badanie własnego ciała przez maluchy jest całkowicie normalne. Ale jeśli dziecko zbyt często dotyka miejsc intymnych, może to być znak, że brakuje mu twojego ciepła (może ostatnio macie dla siebie mniej czasu?), albo że w ten sposób maluszek stara się poradzić sobie z frustracją, napięciem, lękiem. Wówczas dotykanie genitaliów będzie się powtarzać w podobnych sytuacjach, a szkrab będzie wcześniej zachowywać się niespokojnie. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Dostarczyć mu więcej ciepła! Niech czuje, że jesteś przy nim i obronisz go przed całym złem tego świata! Przytulajcie się częściej, spędzajcie ze sobą jak najwięcej czasu. A jeśli musicie się rozstać, niech z twoim maluchem zostanie… mięciutki pluszowy miś, który rozwieje wszelkie dziecięce troski i pod twoją nieobecność będzie czuwał nad samopoczuciem smyka.

Redakcja dziecko24.pl

Zobacz podobne materiały:

Moje dziecko się jąka cz.II

Część druga - jąkanie wczesnodziecięce. Wyróżniamy dwa rodzaje jąkania się u dzieci – charakterystykę pierwszego z nich, będącego zwykłym etapem rozwoju, opisaliśmy w pierwszej części artykułu. Niestety, nie każdy brak...

zobacz »

"Mamo, czy mogę spać u Julki?"

Nocowanie u kolegów i koleżanek – wszyscy doskonale znamy to z dzieciństwa. Kiedy jednak dziś słyszymy to pytanie, czujemy wiele obaw. Czy to nie za szybko? Czy dziecko nie obudzi się w środku nocy i nie będzie trzeba po nie jechać? I...

zobacz »

Budowanie więzi z dzieckiem adopcyjnym

Planujecie adopcję? A może czekacie już tylko na ostateczną decyzję? Z pewnością, oprócz uczucia radości, towarzyszą wam także obawy. Czy dacie radę? Czy będziecie umieli nawiązać więź z nowym członkiem waszej rodziny? To jest...

zobacz »

Wnętrostwo - duży problem małych chłopców

Wnętrostwo, czyli niezstąpienie jednego lub obu jąder do moszny, to problem kilku tysięcy małych chłopców rocznie. Sprawa jest o tyle poważna, że jeśli jądra nie znajdą się w odpowiednim miejscu w ciągu pierwszych trzech miesięcy...

zobacz »

Zobacz podobne pytania:

Witam. Czy przy anginie występuje także kaszel? Pozdrawiam.

zobacz »

Dzień dobry. Piszę z zapytaniem, ile 2-letnie dziecko powinno pić mleka? Synek pije rano szklankę, wieczorkiem kakao też szklankę, zdarza się, że po południu woła mleczko, czy to nie za dużo? Proszę o radę. Dziękuję.

zobacz »

Tagi: