Dziecko24.pl

00:00:00

01.01.2020

Skontaktuj się z nami:

+48 609 799 662

redakcja@dziecko24.pl

Poród a cukrzyca ciążowa – o czym musisz wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa jest częstym zjawiskiem występującym nawet u co 10 kobiety w ciąży. Choć dolegliwość jest powszechna, to brak odpowiedniego rozpoznania i leczenia może wiązać się z dużym ryzykiem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Poznaj bliżej definicję cukrzycy ciążowej, przyczyny tej dolegliwości, objawy oraz dowiedz się, jak przebiega poród z cukrzycą ciążową.

Cukrzyca ciążowa, czyli?

Cukrzyca ciążowa a cukrzyca w ciąży to dwie różne jednostki chorobowe. Warto mieć tego świadomość, bo obie choroby niosą inne konsekwencje kliniczne dla matki oraz dziecka. Cukrzyca ciążowa ma charakter przejściowy i jest związana ze zmianami hormonalnymi, których doświadcza kobieta podczas ciąży. Przejściowy charakter oznacza, że cukrzyca ciążowa pojawia się tylko w czasie, gdy kobieta jest ciężarna i zazwyczaj rozpoznaje się ją między 24 a 28 tygodniem ciąży. Powoduje hiperglikemię, czyli potocznie nazywany „wysoki cukier we krwi”. Cukrzyca ciążowa mija po porodzie – kobieta zmagająca się z tą dolegliwością wymaga jednak specjalnej opieki lekarskiej. Może być też sygnałem dla kobiety, że jej organizm ma predyspozycje do zaburzeń gospodarki węglowodanowej. 

Cukrzyca w ciąży to natomiast choroba, która wystąpiła u kobiety jeszcze przed zajściem w ciąży. Nie ustępuje w chwili porodu i wymaga stałego leczenia. Cukrzyca typu 1 w ciąży to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym i wynika z nieprawidłowej pracy trzustki. Natomiast cukrzyca typu 2 może mieć pochodzenie genetyczne, ale również środowiskowe i być związana z nieprawidłowym stylem życia, otyłością, nieodpowiednią dietą etc. 

Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa powstaje głównie na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Ponadto, do czynników zwiększających ryzyko tej choroby należą: 

  • wiek matki przekraczający 35 lat,
  • wcześniejsze liczne porody, urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4 kg lub z wadami rozwojowymi, zgony wewnątrzmaciczne, 
  • przypadki cukrzycy w rodzinie, 
  • nadwaga oraz otyłość, 
  • zespół policystycznych jajników, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • cukrzyca w poprzednich ciążach.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzycę ciążową może rozpoznać sama kobieta ciężarna, ponieważ daje ona charakterystyczne objawy. Wśród najczęstszych symptomów warto wspomnieć o:

  • nadmiernej senności i uczuciu zmęczenia,
  • częstomoczu,
  • nawracających infekcjach układu moczowego,
  • mdłościach,
  • zawrotach głowy,
  • nadmiernym pragnieniu i napadach głodu,
  • nagłym i nadmiernym przyroście wagi w ciąży oraz zbyt szybkim wzroście płodu,
  • zaburzeniach widzenia.

Jak przebiega poród u ciężarnych z cukrzycą ciążową?

Jeśli cukrzyca ciążowa jest skutecznie kontrolowana, a kobieta w ciąży przestrzega zaleceń leczenia, to możliwy jest brak powikłań zarówno u matki, jak i płodu. W takich przypadkach masa urodzeniowa dziecka zazwyczaj nie przekracza 4000 g, co umożliwia naturalny poród w 39.-40. tygodniu ciąży. Jednakże, gdy pacjentka ma obciążony wywiad, ciąża wiąże się z komplikacjami, a cukrzyca jest niewłaściwie wyrównana, lekarz wraz z pacjentką planuje wcześniejsze zakończenie ciąży. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentki powyżej 40. roku życia z nadciśnieniem tętniczym lub stanem przedrzucawkowym. 

Podczas porodu, z uwagi na zwiększone ryzyko dystocji barkowej u dziecka, konieczna jest regularna kontrola poziomu glukozy we krwi co godzinę, dążąc do utrzymania wartości między 70 a 120 mg/dl. W zależności od wyników można podać dożylnie glukozę lub insulinę. Poród powinien odbywać się w specjalistycznym ośrodku z doświadczeniem w prowadzeniu ciąż skomplikowanych cukrzycą oraz z dostępem do intensywnej opieki noworodkowej.